Traditional Jewish Couple
|

Temat Kultura: Żydowski Weekend w Warszawie

Co Nowego w Warszawie: Przewodnik po Wydarzeniach Tygodnia

Na nadchodzący weekend postanowiliśmy wziąć na tapet wydarzenia z 21 Festiwalu Kultury Żydowskiej.  Jak co roku podczas festiwalu nie zabraknie spotkań ze znakomitymi artystami, pisarzami, naukowcami, umożliwiającymi wspólną dyskusję, wymianę poglądów i wiedzy. Przede wszystkim jednak zostaną przedstawione innowacyjne projekty z dziedziny muzyki i teatru.

Cały program Festiwalu znajdziecie na: https://shalom.org.pl/program-2024/

Lighted Candles on Black Metal Candle Holder

Koncert BIG BIKE ORCHESTRA

• Co: Big Bike Orchestra – Orkiestra na dużym rowerze, to polski zespół pop-folkowy utworzony w 2021 roku w Bydgoszczy z inicjatywy festiwalu Drums Fusion. Unikalnym atutem zespołu jest połączenie przez muzyków gry na instrumentach z jednoczesną jazdą na specjalnie skonstruowanym sześcioosobowym rowerze.

Zespół tworzą: Maciej Drapiński (DRAPEK), szef orkiestry, gra na akordeonie i instrumentach klawiszowych, Adrian Zasada (BLADY), wokalista, kompozytor, gra na gitarze i… dzwonku rowerowym, Krzysztof Biernacki (SMAKOSZ), aranżer, autor rowerowych melodii, gra na klarnecie i saksofonach, Jędrzej Rochecki aranżer, autor muzyki i tekstów, reżyser dźwięku, gra na skrzypcach, mandolinie, Szymon Wiciński (WICIU), zespołowy kaskader, serwisant roweru, gra na kontrabasie, Maciej Domagalski (MISIA) nadaje tempo zespołowi, gra na perkusji i tarce.

• Kiedy: sobota 24 sierpnia

• Gdzie: Teatr Żydowski, ul. Senatorska 35

• Wstęp: od 76 zł

Spektakl muzyczno-kabaretowy: „Czego się Pan czepiasz detalu …” 

• Co: Przedwojenne hity, humorystyczne dialogi i szmoncesy. Pełen błyskotliwego dowcipu program, który czerpie inspiracje z najlepszych tradycji polskiego kabaretu, przypominając teksty takich twórców jak Tuwim, Słonimski, Hemar, Jurandot, Wars, Gold czy Petersburski. W tym repertuarze aktorzy Teatru Żydowskiego zachwycają i rozśmieszają publiczność do łez.

Kultowe utwory scen kabaretowych, autorstwa mistrzów tego gatunku, zostają odświeżone przez współczesnych artystów Teatru Żydowskiego. Monika Chrząstowska, Henryk Rajfer i Marek Węglarski, przy muzycznym akompaniamencie Teresy Wrońskiej, tworzą niezapomniane widowisko.

• Kiedy: niedziela 25 sierpnia

• Gdzie: Teatr Żydowski, ul. Senatorska 35

• Wstęp: od 65 zł

Koncert poetycki „ŚPIEW ZA DRUTAMI”

• Co: „Śpiew za drutami” to poetycko-muzyczny wieczór, który przywraca do życia zapomnianą polsko-żydowską historię sióstr Henryki i Ilony Karmel. Były one uczennicami hebrajskiego gimnazjum w Krakowie, a w 1942 roku trafiły do krakowskiego getta, a następnie do obozu w Płaszowie. W 1943 roku zostały wywiezione do obozu pracy w Skarżysku-Kamiennej, a rok później do obozu w Lipsku. Po zakończeniu wojny spędziły dwa lata w Sztokholmie na leczeniu. W 1947 roku wydały wspólny tomik poezji „Śpiew za drutami”. Wkrótce wyemigrowały do USA, gdzie rozpoczęły nowe życie, poświęcając się pisaniu.

Wiersze, które tworzyły w obozie, jak podkreślił we wstępie do „Śpiewu za drutami” Jakub Appenszlak, stały się dla nich „ucieczką, schronieniem i sposobem na duchowe przetrwanie”. Te utwory wyróżniają się na tle literatury obozowej, ukazując nie tylko ogrom cierpienia i rozpaczy, ale także oferując promyk nadziei.

• Kiedy: niedziela 25 sierpnia

• Gdzie: Teatr Żydowski, ul. Senatorska 35

• Wstęp: od 65 zł

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *