Warszawa Pełna Wrażeń: Co się Dzieje w Stolicy?
Warszawa Pełna Wrażeń: Co się Dzieje w Stolicy?
Gorąco zapraszamy na kolejną dawkę inspirujących wydarzeń, które ożywią nasze miasto w nadchodzącym tygodniu. Przygotowaliśmy coś dla każdego – od pasjonatów teatru, przez miłośników muzyki, aż po fanów niecodziennych doświadczeń artystycznych. Mamy nadzieję, że nasze propozycje zachęcą Was do kulturowego „rozprostowania nóg” i spędzenia niezapomnianych chwil w stolicy!
Gluten Sex
• Co: Teatralna megaprodukcjaTeatru Potem-o-tem. Grupa 60 widzów, w towarzystwie ekscentrycznego informatyka, wyrusza autokarem do zabytkowego pałacu pod Warszawą, by uczestniczyć w nietypowym, wirtualnym weselu. A jeśli myślicie, że to wszystko, to z pewnością czeka Was jeszcze wiele zaskoczeń…
Jest rok 2028. W obliczu narastającej samotności społecznej, rośnie popularność cyfrowych technologii zastępujących relacje międzyludzkie. Leon Maks, wybitny informatyk polskiego pochodzenia, rozpoczyna testy swojego innowacyjnego programu, łączącego neuropsychologię, bioinformatykę, wirtualną rzeczywistość i hipnozę. Projekt o nazwie Gluten Sex pozwala użytkownikom doświadczać chwil, których nigdy nie przeżyli w realnym świecie.
Pierwszym testerem tego przełomowego programu zostaje Julian, który za jego pomocą uczestniczy w wymarzonym weselu, które nigdy nie doszło do skutku w jego życiu.
Podczas spektaklu widzowie wcielają się w rolę potencjalnych inwestorów, obserwujących przebieg wirtualnego wydarzenia. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem – ktoś spośród widzów szykuje cyberatak na program, o czym twórca nie ma pojęcia.
„Gluten Sex” to historia o samotności i próbach wypełnienia emocjonalnej pustki poprzez technologie. Ukazuje świat przyszłości, w którym zamknięci w swoich czterech ścianach możemy przeżywać życie, jakie zawsze chcieliśmy mieć.
• Kiedy: poniedziałek 27 stycznia, wtorek 28 stycznia, sobota 1 lutego, niedziela 2 lutego
• Gdzie: Potem-o-tem, ul. Nowolipki 2/2a
• Wstęp: od 166 zł
ENCORE
• Co: “Encore”- spektakl taneczny
Miłość́ jest możliwością̨ asystowania przy narodzinach świata. Jest wszechobecna. To kosmiczna, uniwersalna siła, chemiczna grawitacja dzięki której istnieje życie. Jest jedną z najsilniejszych motywacji, piękna i tragiczna w swojej niemożności spełnienia. W miłości podmiot usiłuje dotknąć́ „bytu drugiego” – dąży do całkowitego zespolenia, pragnie wniknąć́ w jego jestestwo. Podmiot miłości przekracza siebie samego, przekracza narcyzm, jednakże nigdy nie dotrze do celu. W miłości podmioty będą̨ zawsze przeżywać́ różnicę i podejmować́ nieustające próby połączenia na poziomie metafizycznym.
Spektakl choreograficzny z muzyką Lucii Długoszewski wykonywaną na żywo:
Choreografia: Liwia Bargieł-Kiełbowicz,
Kierownictwo muzyczne: Lilianna Krych,
Taniec: Liwia Bargieł-Kiełbowicz, Stanisław Bulder,
Flet: Zofia Dutkiewicz,
Fortepian: Martyna Kułakowska,
Perkusja: Olga Helena Przybył,
Scenografia: Bartłomiej Kiełbowicz,
Koordynacja produkcji: Zofia Zajkowska,
Producent: Stowarzyszenie Supermarket Artystyczny,
Kooprodukcja: Hashtag Ensemble
• Kiedy: czwartek 30 stycznia
• Gdzie: Mazowiecki Instytut Kultury, Sala Widowiskowa, ul. Elektoralna 12
• Wstęp: od 24,50 zł
Joao de Sousa – Love is not dead
• Co: Recital João de Sousa, Portugalczyka mieszkającego w Polsce od 2007 roku.
João de Sousa jest wokalistą, kompozytorem, gitarzystą, autorem tekstów i klawiszowcem. Nagrał trzy płyty z własnymi utworami (Luta [Bitwa], 2016; Ideal [Ideał], 2018; Furacão [Huragan], 2021), album Fado (2021) we współpracy z trio Bastarda oraz uczestniczył w licznych kolaboracjach z wybitnymi polskimi artystami, m.in. Andrzejem Smolikiem, Natalią Grosiak, Dorotą Miśkiewicz i Maciem Morettim.
Recital Love Is Not Dead to oryginalny zbiór pieśni miłosnych, w którym João de Sousa opowiada historie o różnych fazach miłości, celebrując ją jako istotną część naszego życia.
• Kiedy: piątek 31 stycznia
• Gdzie: Kalinowe Serce, ul. Krasińskiego 25
• Wstęp: od 76 zł
Out of the Blue
• Co: Cztery europejskie organizacje we wspólnym projekcie, który łączy artystów, ekologów i lokalne społeczności. Razem z centrum sztuk CAMPO w Gandawie (Belgia), Freies Werkstatt Theater w Kolonii (Niemcy) i stowarzyszenia Sciaena w Faro (Portugalia) zapraszamy na cykl wydarzeń pod hasłem „Buried Secrets: Responses to Raw Materials Exploitation”. Podejmujemy w nim temat eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi w epoce antropocenu i związanych z tym zagrożeń.
Głównym punktem programu jest spektakl z centrum sztuk Campo – „Out of the Blue”. Silke Huysmans i Hannes Dereere zabierają widzów 4500 metrów w głąb Oceanu Spokojnego, żeby ujawnić kulisy rozwijającej się nowej formie górnictwa. Nadmierna eksploatacja i wyczerpanie lądowych złóż sprawiają, że koncerny wydobywcze zwracają się w stronę oceanów.
„Out of the Blue” to ostatnia część górniczej trylogii pary belgijskich artystów.
Wiosną 2021 roku na odległych wodach Pacyfiku pojawiły się trzy statki. Pierwszy należał do belgijskiej firmy Deme-Gsr, która eksploruje dno w poszukiwaniu złóż metali. Drugi do międzynarodowego zespołu biologów i geologów, którzy przyglądali się tej operacji. Trzeci statek to osławiony Rainbow Warrior, należący do aktywistów Greenpeace, którzy protestują przeciwko rozwojowi tej formy poszukiwania nowych złóż naturalnych.
Silke i Hannes ze swojego mieszkanka w Brukseli łączą się z trzema załogami przez satelitę. Trzy statki reprezentują trzy obszary: przemysł, naukę i aktywizm. Rozmowy, które prowadzą artyści, ukazują zjawisko w różnych kontekstach.
„Out of the Blue” jest próbą uchwycenia szczególnego momentu w historii planety. Jak głęboko możemy się w nią wwiercać dla zysku i do czego właściwie chcemy się, jako gatunek ludzki, dokopać? Czym ryzykujemy i z jakimi wyzwaniami się mierzymy? Jakie jeszcze mamy możliwości?
Aneksem do spektaklu jest projekcja trzech filmów krótkometrażowych, które ekspansję człowieka ukazują w różnych kontekstach geopolitycznych. |
Podsumowaniem będzie panel dyskusyjny (który odbędzie się 1 lutego) o strategiach aktywistycznych wobec kryzysu klimatycznego. Z udziałem Aleksandry Litorowicz (Fundacja Puszka), Michała Zadary (teatr Centrala), Małgorzaty Kuciewicz i Simone’a De Iacobisa (grupa projektowa Centrala).
• Kiedy: czwartek 30 stycznia, piątek 31 stycznia
• Gdzie: Komuna Warszawa, l. Emilii Plater 31
• Wstęp: od 43 zł
Boże mój!
• Co: Ella, terapeutka, jest samotną matką nastoletniego autystycznego chłopca. Czas dzieli między dom i pracę. W obu miejscach musi być profesjonalnym psychologiem. Pewnego dnia odbiera telefon zrozpaczonego mężczyzny, który prosi o natychmiastowe rozpoczęcie terapii. W przeciwnym razie, uprzedza mężczyzna, może stać się coś strasznego. Ella zgadza się przyjąć go po godzinach pracy, w swoim domu. W drzwiach pojawia się tajemniczy Pan B.
Czy to, że zostaliśmy stworzeni na Boży obraz i podobieństwo oznacza, że Bóg jest podobny do nas? Tragikomedia BOŻE MÓJ! to niezwykle zabawne rozwinięcie takiej myśli. Anat Gov, izraelska dramatopisarka, dowcipnie odwraca relację Stwórca-stworzenie, humorystycznie komentuje znane z Biblii historie. Powraca przy tym do najważniejszych kwestii związanych z naszym losem, na nowo stawiając fundamentalne pytania. W sytuacji „bez wyjścia”, w osamotnieniu i rutynie, może zdarzyć się cud. Nieoczekiwane spotkanie, które zmieni wszystko i stanie się początkiem dalszych cudów – spotkanie z Panem B.
• Kiedy: sobota 1 lutego, niedziela 2 lutego
• Gdzie: Teatr Polonia, ul. Marszałkowska 56/14
• Wstęp: od 100 zł